Jedná se o systém, který vyrábí elektřinu ze slunečního záření. Ke svému chodu nepotřebuje žádné pohyblivé součásti a čerpá z obnovitelného zdroje energie, aniž by produkovala emise oxidu uhličitého či jiných škodlivých látek do ovzduší. Je tvořena dvěma základními komponenty: fotovoltaickými panely a střídačem.
Přeměňuje sluneční záření, které na něj dopadá, na stejnosměrný proud.
Účinnost fotovoltaického panelu udává, jaké procento z přijímané sluneční energie dokáže systém přeměnit na elektřinu. Účinnost s ohledem na fyzikální zákony nemůže z principu přesáhnout 34 %. Panely mají nejčastěji účinnost mírně nad 20 %.
Výkon fotovoltaického panelu, se měří za standardních testovacích podmínek. Udává se v jednotkách Wp (wattpeak). Výkon fotovoltaických panelů se pohybuje kolem 450 Wp v závislosti na jejich velikosti. Nejčastější rozměr je 1 x 2 metry
Aby bylo možné porovnávat hodnoty různých zařízení, zjišťují se vždy za stejných podmínek – při intenzitě slunečního záření 1 kW/m2, průzračnosti atmosféry 1,5 AM a teplotě panelu 25 °C.
Jedná se v podstatě o polovodičovou diodu. Je to základní prvek, z něhož se skládají fotovoltaické panely, přičemž jednotlivé články se k sobě připojují sériově nebo paralelně.
Řetězec sériově k sobě propojených panelů. Tímto druhem propojení se dosahuje napětí potřebného pro optimální provoz.
Převádí stejnosměrný proud, který vyrobí fotovoltaický panel, na elektřinu s takovými parametry, aby mohla napájet běžné spotřebiče připojené do sítě.
Připojuje se ke každému panelu ve stringu. Díky němu lze zapojit do série panely, které mají různý sklon, výkon či orientaci, případně i různé zastínění tak, aby všechny panely fungovaly optimálně.
Jmenovitý výkon FVE udává součet jmenovitých výkonů všech panelů, z nichž se fotovoltaická elektrárna skládá. Reálný výkon elektrárny bývá vždy trochu nižší než součet výkonů jednotlivých panelů. Důvodem jsou ztráty energie ve střídači, vodičích a případně transformátoru.
Pro rodinné domy existuje limit pro maximální velikost fotovoltaické elektrárny, a sice výkon do 10 kWp. Do tohoto limitu totiž není nutné mít licenci na provozování elektrárny, což je spojené s množstvím administrativy a papírování. Zároveň se jedná o horní limit stanovený programem Nová zelená úsporám, ze kterého můžete na pořízení fotovoltaiky čerpat dotaci a pokrýt tak 50 %.
K fotovoltaické elektrárně je možné připojit baterii. Ta slouží k ukládání přebytků energie, kterou fotovoltaická elektrárna přes den vyrobí. Tuto energii pak můžete čerpat i v čase, kdy je nedostatek slunečního svitu, nebo pokrýt energetické nároky domácnosti při výpadku dodávky elektřiny. Bateriové systémy slouží k vyrovnávání denní spotřeby, nikoli k dlouhodobému ukládání.